wtorek, 7 stycznia 2014

Zasiłek na dzieci w Szwecji czyli barnbidrag

Tak slucham i czytam na internecie komentarze dotyczące wypowiedzi Camerona na temat zasiłkow dla dzieci mieszkających poza GB, a których rodzice, bądź jedno z rodziców pracuje w Anglii. Facet może cofnąć zasiłki dla dzieci imigrantów, ale tylko pod warunkiem, że cała Unia zmieni przepisy lub że Anglia wystąpi z Unii. Na forach internetowych głosy naszych rodaków dzielą się tak pół na pół. Jedna połowa przyznaje rację Cameronowi, a druga nie przyznaje mu tej racji. Ci, co przyznaja rację nie znaja przepisów unijnych. A te przepisy w tym wlasnie przypadku, to przecież dobra rzecz. Jak jest ta wspólna Europa to niech odczują to obywatele Unii, ze istnieje jakaś wspólnota, ktora zresztą działa.

Vem får barnbidrag? Kto może dostać zasiłek?

Barn som bor i Sverige har rätt till barnbidrag. Det betalas ut från och med månaden efter barnets födelse, eller senare till exempel om barnet flyttar till Sverige. Barnbidraget är skattefritt och betalas ut till och med det kvartal då barnet fyller 16 år. Du får det senast den 20:e varje månad.
Föräldrar som har gemensam rättslig vårdnad om sitt barn kan välja vem som ska få barnbidraget. Om ni inte väljer betalas pengarna ut till mamman. Är bägge föräldrarna av samma kön betalas det ut till den äldsta av föräldrarna.
Om ni som är föräldrar inte bor ihop, men har barnet hos er ungefär halva tiden var kan ni dela på barnbidraget. Ni måste ha gemensam rättslig vårdnad om barnet och vara överens om att ni ska dela på bidraget. Delat barnbidrag är 525 kronor per månad och barn.

Dzieci, które mieszkają w Szwecji maja prawo do zasiłku. Wypłaca się go miesiąc po urodzeniu dziecka lub później, gdy na przykład dziecko przeprowadzi się do Szwecji. Zasiłek jest wolny od podatku i wypłaca się go do końca kwartału, w ktorym dziecko kończy 16 lat. Zasiłek dostaje się 20 - tego każdego miesiąca. Rodzice, ktorzy obydwoje mają prawo do opieki nad dzieckiem decydują,  które z rodziców ma otrzymywać zasiłek na konto. Jesli wybor nie nastapi, to wybiera się automatycznie matke dziecka. Jesli rodzice są tej samej płci, to zasiłek wypłaca się starszemu z rodzicow.
Jesli rodzice nie mieszkaja razem, ale dziecko przebywa u rodzicow po połowie czasu, to rodzice moga podzielić zasiłek. Tacy rodzice musza jednak miec obydwoje prawo do opieki nad dzieckiem i muszą być zgodni, co do podzialu na połowę zasiłku. Podzielony zasilek wynosi 525 koron (na dzisiaj to: 247,42 PLN) na dziecko na miesiąc.


Hur mycket får man i bidrag? Ile wynosi zasiłek?

Barnbidraget är 1 050 kronor per barn (494,84 PLN/dziecko/miesiąc). Hur stort  blir beror på hur många barnbidrag du får. Gdy ma się więcej dzieci, to przysluguje dodatek do zasiłku, trzecia rubryka (flerbarnstillägg) i ten jest rózny w zalezności od ilości posiadanych dzieci.

Totalt antal
barn*
(liczba dzieci)
Barnbidrag
kronor
(zasiłek w koronach)
Flerbarnstillägg
kronor
(dodatek dla dzieci w koronach)
Summa
kronor
(razem w koronach)
1
1.050
-
1.050
2
2.100
150
2.250
3
3.150
604
3.754
4
4.200
1.614
5.814
5
5.250
2.864
8.114
6
6.300
4.114
10.414

Tak wygląda zasiłek na dzieci w Szwecji. Po ukończeniu 16 roku zasilek ten zmienia nazwę, ale nie wysokość. Wtedy dziecko idzie do średniej szkoły i dostaje tzw. zasilek szkolny i tez on przychodzi na konto ktoregos z rodziców. Szkołę średnia kończy sie zazwyczaj w wieku 19 lat, zatem, gdy dziecko skończy 18 lat, to ten zasilek już przychodzi na konto dziecka. Warunek - dziecko musi chodzic do szkoły  nie wagarować! Szkoła zdaje raporty z obecności uczniow na lekcjach. Ten warunek dotyczy wszystkich klas szkoły średniej, nie tylko 18-latków.
No i teraz zajrzalam w przepisy, ktore mowią o zasiłku dla dzieci mieszkających w krajach Unii. I rzeczywiście, gdy jeden rodzic pracuje w Szwecji, a dzieci mieszkają  np. w Polsce, to przysługuje temu dziecku szwedzki zasiłek.
Föräldrar som arbetar eller bor och arbetar i olika länder inom EU kan ha rätt till förmåner från båda länderna. Rodzice, ktorzy pracują lub mieszkają i pracują w różnych krajach UE mają prawo do zasiłków z dwóch krajów.
Od siebie dodam, że ten zasilek przysługuje wszystkim dzieciom, bez względu na dochody (lub ich brak) rodziców.
Teraz tylko pozostaje sprawa zasiłków w Polsce, ktore powinny być takie jak w Szwecji.

14 komentarzy:

  1. A zasiłki w POlsce wystarczają na dwie, trzy paczki papierosów. Nie wiem, czy powinny nazywać się zasiłkami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Straszne!!! a jak przeliczymy na ..... "butelczyny" to bedzie jeszcze tragiczniej;-((

      Usuń
    2. W Szwecji za jeden zasilek na dziecko mozna kupić dwa i pół kartona papierosów;)) wniosek nasuwa się jeden - polskie dzieciaki palą mniej niż szwedzkie;)

      Usuń
    3. No i wszystko jasne! Teraz wiem dlaczego szwedzkie dzieciaki osiagnely takie niskie wyniki w badaniach PISA. Zamiast sleczec w klasie nad ksiazkami, spedzaja 10 razy wiecej czasu na "poletkach dla palaczy" niz to robia polskie dzieciaki;-)

      Usuń
    4. To jest całkiem mozliwa i prawdopodobna przyczyna;)

      Usuń
    5. Dzieci nie pala, I w Szwecji tez nie jest latwo zyc name zasilku

      Usuń
  2. No, to rzeczywiście tragiczne. Jałmużna, to chyba lepsza nazwa dla tego polskiego datku na dzieci. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy wpis - Joanno! Wystarczy zacytować przepis, żeby wiadomo było kto ma rację w tym sporze, pomijając aspekt emocjonalny tego konfliktu. U nas media podsycają jedynie raz jedną a raz drugą stronę bez podania wyjaśnienia. A to takie proste. W Gdańsku wieje strasznie! Nie wiem jak dostać się do pracy bez uszczerbku na ciele. Pozdrawiam serdecznie. Nana

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Nana:) a u nas dzisiaj pierwszy raz po tej bezśnieżnej, jesiennej z dodatnimi stopniami pogodzie uderzyły mrozy. A już się łudziłam, że tak jakoś lagodnie przetrwamy tę zimę do kwietnia. Dzisiaj sypał drobniutki śnieżek typu kaszka manna, wiał ostry wiatr z samiutkiej północy i było minus 11 stopni! Normalnie koszmar! A Tobie jak minął dzień? Pozdrawiam:))))

      Usuń
  4. A jeśli dzieczko studiuję, czy taki zasiłek też przysługuje ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie. Ale istnieje studiebidrag podobny do tego, ktory otrzymują uczniowie szkół średnich. Zasiłek - barnbidrag dostaje dziecko od przyjścia na świat do 16 roku życia. Zasilek dla młodziezy szkół średnich i studenci otrzymują tylko w roku szkolnym. W czasie wakacji zasiłek nie jest wypłacany. Pozdrawiam :)

      Usuń
  5. A jeśli mój mąż jest ojcem biologicznym tylko dwójki dzieci a mamy troje, to czy dostanie zasiłek na trójkę czy tylko na "swoje" dzieci?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesli mieszkacie w Szwecji, to wszystkim Twoim dzieciom przysluguje zasilek na dzieci, ale gdy Ty z dziecmi mieszkasz w Polsce, a twoj mąż pracuje w Szwecji, to przyznam, że nie wiem jak wygląda sprawa zasilku dla Twojego dziecka. Podaję Ci link po polsku do szwedzkiej Försäkringskassa, ktora zajmuje się tymi zasilkami. Możesz zapytać ich po polsku lub po angielsku. Mają też stronę na feacebooku. A oto link: http://www.forsakringskassan.se/sprak/pol

      Usuń
    2. https://www.facebook.com/Fklanguages/app_297774000241621
      to jest link do facebooka, tam możesz opisac swoją sytuacje i zadać pytanie odnośnie zasiłku. Pozdrawiam :)

      Usuń